Wymiar netto (po obcięciu) pliku powinien być zgodny ze zleceniem. Wymiar brutto powinien obejmować dodatkowo spady po minimum 3 mm z każdej strony. Dla przykładu: ulotka o wymiarze docelowym (po obcięciu) 100x50 mm powinna być przygotowana w formacie brutto ze spadami 106x56 mm.
Na spadach muszą znajdować się wszystkie elementy publikacji, które dochodzą do krawędzi bocznych (tła, zdjęcia, linie). Nie należy umieszczać na nich istotnych informacji ponieważ zostaną one odcięte w procesie introligatorskim.
Ze względu na dopuszczalną tolerancję procesu cięcia, istotne elementy publikacji (np. teksty, logo, tytuły, hasła reklamowe itp.) należy umieszczać w odległości min. 4 mm od krawędzi cięcia.
Wymagany jest tryb koloru CMYK. Jeśli plik będzie w innym trybie kolorów (np. RGB, Pantone itp.) to zostaną one automatycznie zmienione przez system na tryb CMYK (mogą występować różnice kolorystyczne).
Rozdzielczość bitmap powinna wynosić minimum 300 DPI.
Tekst w kolorze czarnym powinien składać się wyłącznie ze 100% koloru. Należy unikać tekstu w kolorach szarości. Tekst w kolorze 100% K będzie równy, a jego krawędzie nie będą poszarpane.
Zaleca się zapis pliku do formatu PDF/X-1a 2001. Format ten jest określany jako standard poligraficzny. Zmniejsza ryzyko błędów przy RIPOWANIU plików.
Wszystkie fonty użyte w pliku powinny być zamienione na krzywe, wtedy krój pisma nie ulegnie zmianie. Należy unikać czcionek mało czytelnych. Minimalny stopień pisma drukowanego więcej niż jednym kolorem lub w kontrze wynosi: dla krojów jednoelementowych 8 pkt a dla krojów dwuelementowych 10 pkt.
Awers i rewers może znajdować się w jednym pliku produkcyjnym (jako pdf dwustronicowy), bądź w dwóch osobnych plikach. Prosimy nie dokonywać własnych montaży na arkuszu.
- Lakier UV / Hotstamping / Tłoczenie
W wypadku publikacji, w których ma być coś dodane w wybranych miejscach, do pracy należy dołączyć maskę na te miejsca, jako osobny plik w kolorze black 100%.
Przy pracach personalizowanych jak np. zaproszenia projekt musi zawierać oddzielnie awers i personalizowane rewersy. Czyli dwa pdf w tym jeden wielostronicowy z personalizacją.
- Minimalne dopuszczalne nasycenie kolorów
Dla linii i kratek o grubości 0,1 pkt = 100%K, natomiast dla linii i kratek o grubości 0,3 pkt i więcej = od 20%K do 100%K.
Istnieje możliwość zamówienia arkuszy plano. W tym przypadku drukarnia świadczy tylko usługę druku
i przekazuje klientowi arkusze do dalszej samodzielnej obróbki. W tym przypadku obowiązują inne warunki. Plik pdf należy zmontować wg własnych potrzeb: impozycja, linie cięcia, pasery itp.
W przypadku dodawania paserów, powinny one mieć kolor identyczny jak kolorystyka grafiki. Np.: jeśli kolorystyka grafiki będzie 4+1 (CMYK+black), a pasery z obu stron będą w CMYK, to skalkulowany zostanie koszt druku 4+4.
Projekt do druku z kolorem białym powinien być przygotowany w programie wektorowym. Po przygotowaniu grafiki do druku w CMYK należy utworzyć nową warstwę o nazwie „White” i na niej umieścić elementy, które mają być białe lub poddrukowane białą farbą podkładową.